Kaan Göktaş

Gölge Yazar & Web Geliştirici & SEO Guru

Gölge Yazarlık Nedir?

GÖLGE YAZAR HİZMETİ ALMAK VE KİTABINIZI BASTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen bir yazarlık biçimi türemiş durumda. Kitap yazmak isteyip de, buna zaman ve yeteneği olmayanlar için tüm yük Gölge Yazarlara kalıyor, ve kitap kendi adına yazdırılıyor. Yurt dışında oldukça yaygın olup ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bir serbest meslek adı olan Gölge yazarlık “Ghostwriting” mesleği şu anda bir endüstriye dönüşmüş durumda.

Gölge yazarlık mesleğini bireysel olarak yapanların yanında yayınevi veya şirket bünyesinde ekip halinde yapılan bu iş, endüstriyel bir iş kolu olmuş durumda. Gölge yazarlık mesleği bir başkası adına hikaye, roman, senaryo, tez, köşe yazısı, sunum ve konuşma hazırlamaktır. Günümüzde bu meslek dalı oldukça ilgi görmeye başlamış ve gittikçe de daha fazla yayılan bir meslek dalı olmuştur.

Uzman gölge yazar, işle ilgili kullanım ve telif haklarını ücret karşılığında müşteriye devreder çünkü metin zaten müşteriye özel üretilmiştir. Bir gölge yazar her alanda etkinlik gösterebilir. Çok geniş bir uygulama alanında faaliyet gösterebilecek niteliktedir. Çok ünlü bir şarkının veya çok ünlü biri adına basılan bir kitabın uzman gölge yazar tarafından üretilmiş olması artık çok doğal ve sık rastlanan bir durumdur.

Gölge yazarlık Türkiye’de çok bilinen bir meslek dalı değildi. Yakın zamana kadar da pek yaygın bir uygulama değildi. Çok fazla alana hitap eden meslek dalı olan gölge yazarlık artık ülkemizde de endüstriyel bir alana dönüşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir